
Το LIAISE Virtual Reality (VR) Scenarios for an Immersive Teacher Experience είναι ένα διαδραστικό εργαλείο μάθησης που δημιουργήθηκε για να αναπαράγει πραγματικές συνθήκες γλωσσικής μάθησης μέσα σε σχολικό περιβάλλον. Είναι διαθέσιμο τόσο μέσω περιηγητή ιστού όσο και σε μορφή συμβατή με ακουστικά Εικονικής Πραγματικότητας (VR Headset), επιτρέποντας στους χρήστες να βυθίζονται σε πολυγλωσσικά σενάρια τάξης και να προετοιμάζονται για τις προκλήσεις της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης. Όλα τα σενάρια είναι διαθέσιμα στις γλώσσες των εθνικών εταίρων: Αγγλικά, Γαλλικά, Πορτογαλικά, Ελληνικά, Ολλανδικά και Ιταλικά.
Σημείωση Συμβατότητας Υλικού: Παρακαλούμε σημειώστε ότι τα σενάρια 3D/VR είναι βελτιστοποιημένα μόνο για επιτραπέζιους και φορητούς υπολογιστές. Η λειτουργία αυτή δεν υποστηρίζεται προς το παρόν σε κινητά τηλέφωνα ή tablets. Για καλύτερη σταθερότητα και απόδοση, χρησιμοποιήστε υποστηριζόμενο πρόγραμμα περιήγησης σε υπολογιστή. Για καλύτερη ταχύτητα και πιο ομαλή εμπειρία, προτιμήστε το Google Chrome. Το Chrome είναι ο μόνος browser που διαθέτει από προεπιλογή ενσωματωμένο επιταχυντή απόδοσης, αποφεύγοντας καθυστερήσεις και προβλήματα παρακολούθησης στο περιβάλλον VR. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε άλλο browser, όπως Safari ή Mozilla Firefox, μπορείτε να ενεργοποιήσετε χειροκίνητα την επιτάχυνση [πατήστε εδώ].

Πρώτη φορά σε τάξη Πορτογαλικών

Scenario Instructions: Σε αυτό το σενάριο ο μαθητής φτάνει σε μια πολύχρωμη τάξη. Ένας φιλικός καθηγητής παρουσιάζει λέξεις αντικειμένων στα πορτογαλικά (καρέκλα, τραπέζι, βιβλίο, τσάντα, στυλό, παράθυρο, πόρτα). Ο παίκτης αλληλεπιδρά, επιλέγοντας και επαναλαμβάνοντας τις λέξεις, Μικρές προκλήσεις και στοιχεία κάνουν τη διαδικασία ενδιαφέρουσα και η διάρκεια της είναι γύρω στα πέντε λεπτά.
Ιστορικό: Τα σχολεία της Πορτογαλίας βρίσκονται αντιμέτωπα με την πρόκληση να υποδεκτούν ένα μεγάλο αριθμό ξένων μαθητών (μαθητών με μεταναστευτική βιογραφία), πολλοί από τους οποίους δεν μιλούν ή δεν γνωρίζουν τη γλώσσα. Αυτό το σενάριο στοχεύει στο να βοηθήσει αυτούς τους μαθητές να αποκτήσουν την πρώτη τους επαφή με τη γλώσσα.
Στόχοι: Να βοηθηθούν οι μαθητές με μεταναστευτική βιογραφία να προσαρμοστούν στην πορτογαλική γλώσσα και στο σχολικό περιβάλλον. Να μάθουν βασικό λεξιλόγιο της τάξης στα πορτογαλικά.Να εξασκηθούν στην αναγνώριση μέσω αλληπεπίδρασης με αντικείμενα. να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση χρησιμοποιώντας πορτογαλικές λέξεις μέσα σε συμφραζόμενα. Να παραμείνουν ενεργοί και συμμετοχικοί μέσα από δραστηριότητες με στοιχεία παιχνιδιού.
Ανακαλύπτοντας λεξιλόγιο μεταφορών στα Γαλλικά

Περιγραφή του σεναρίου: Ο μαθητής σε ένα ευχάριστο περιβάλλον τάξης σχεδιασμένο για εκμάθηση Γαλλικής γλώσσας. Η αίθουσα περιλαμβάνει αφίσες και ψηφιακούς πίνακες που προβάλλουν πινακίδες σχετικές με μέσα μεταφοράς, όπως " Arret de bus" στάση λεωφορείου, "Gare" σταθμός τρένου και "Aeroport" αεροδρόμιο. Ένα φιλικό avatar δασκάλου παρουσιάζει βασικό γαλλικό λεξιλόγιο για τα μέσα μεταφοράς και οδηγεί τους μαθητές μέσα από δραστηριότητες αναγνώρισης και αντιστοίχισης. Ο μαθητής αλληλεπιδρά παρατηρώντας τις οθόνες της τάξης, επιλέγοντας αντικείμενα, επαναλαμβάνοντας λέξεις και ολοκληρώνοντας ένα σύντομο μίνι παιχνίδι.
Ιστορικό: Αυτό το σενάριο σχεδιάστηκε για μαθητές που μαθαίνουν γαλλικά σαν ξένη γλώσσα, εστιάζοντας σε λεξιλόγιο σχετικό με μέσα μεταφοράς, χρήσιμο για κάθημερινές ταξιδιωτικές αλληλεπιδράσεις
Στόχοι: Να βοηθήσει αρχάριους να μάθουν βασικό λεξιλόγιο σχετικό με τα μέσα μεταφοράς στα γαλλικά. Να εξασκήσει την αναγνώριση μέσα από διαδραστικές δραστηριότητες. Να ενισχύσει την αυτοπεποίθηση των μαθητών στη χρήση γαλλικών λέξεων σε πραγματικά καθημερινά πλαίσια. Να διατηρήσει το ενδιαφέρον τους μέσα από σύντομες δραστηριότητες με παιγνιώδη χαρακτήρα.
Ετοιμάζουμε το lunch box μας για εκπαιδευτική εκδρομή στα Ελληνικά

Περιγραφή του σεναρίου: Το σενάριο διαδραματίζεται σε μια σχολική τάξη. Η δασκάλα ανακοινώνει ότι έφτασε η μέρα της εκπαιδευτικής εκδρομής, πράγμα που σημαίνει ότι οι μαθητές πρέπει να ετοιμάσουν το φαγητό που θα πάρουν μαζί τους. Διάφορα τρόφιμα, ποτά και φρούτα είναι σκορπισμένα μέσα στην τάξη και ο μαθητής, ακολουθώντας τις οδηγίες της δασκάλας στα ελληνικά, πρέπει να συλλέξει τα σωστά αντικείμενα για να τα πάρει μαζί του. Με αυτόν τον τρόπο, οι μαθητές θα μάθουν βασικές λέξεις και φράσεις στα ελληνικά σχετικές με το φαγητό.
Ιστορικό: Υπάρχουν περιορισμένοι πόροι για εξάσκηση και ανάπτυξη δεξιοτήτων στην ελληνική γλώσσα μέσω διαδικτύου. Συνήθως, οι μαθητές που μαθαίνουν ελληνικά, ιδιαίτερα σε αρχικό επίπεδο, πρέπει να απομνημονεύσουν μεγάλες λίστες λεξιλογίου και γραμματικής πριν αποκτήσουν την ευκαιρία να εξασκήσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες σε πραγματικές συνθήκες. Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα, οι μαθητές θα γνωρίσουν μια βιωματική μέθοδο μάθησης και θα τοποθετηθούν σε ένα διαδραστικό περιβάλλον που τους δίνει την ευκαιρία να μάθουν ελληνικά με έναν ελκυστικό και διασκεδαστικό τρόπο.
Στόχοι: Παροχή απλού αλλά χρήσιμου λεξιλογίου σχετικού με τρόφιμα και φρούτα σε αρχάριους μαθητές ελληνικών. Εξοικείωση με το ελληνικό λεξιλόγιο. Ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών μέσω της εισαγωγής σε διαδραστικές μεθόδους και εργαλεία μάθησης. Ενεργή εξάσκηση της ελληνικής γλώσσας σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Μάθηση μέσω εκπαιδευτικών παιχνιδιών VR και ψηφιακών εργαλείων.